BLU TV İNCELEMESİ

Her şey 16 Şubat 2015’te KANAL D’nin Ulan İstanbul dizisini internetten yayınlamasıyla başladı. O dönem Netflix henüz ülkemize gelmemişti. Birkaç web tv denemesi olmuşsa da bunlar çok tutunabilecek işler değildi. Kanal D de ilk denemesinde tökezledi ve tam 1 ay sonra büyük coşkuyla, tebrik mesajlarıyla internete taşıdığı Ulan İstanbul’u bitirdi. Yaklaşık 1 sene sonra 23 Ocak 2016’da BluTV yayın hayatına başladı ama Netflix’te artık ülkemizde gelmişti.

Eski takvimleri atmaya hazırlandığımız günlerde internette bol bol Haluk Bilginer ve Ali Atay’ın bir kayık üzerinde oldukları fotoğraf paylaşılıp Masum BluTV’de diye yayınlanmış haberlere denk geliyorduk. Tabi atı alana Üsküdar’ı geçememiş ve Netflix hem ülkede yaygınlaşmamış olan internetteki içeriğe para verme algısına yenik düşmüş hem de bu algıyla baş etmiyormuş gibi 27.90 TL gibi bir fiyatla ve bunu aşan paketleri ülkemize sunmuştu. BluTV burada akıllılık edip hem 9.90 gibi ucuz ve tek paket ile piyasaya çıkmış hem ünlü oyunculardan kurulu bir dizi çekmiş hem de 1 aylık ücretsiz üyelik dağıtmaya başlamıştı ki şuanda 1 haftaya düşürüldü. Tabi diziyi her ne kadar ilk yerli online dizi (daha önce Mynet’te şu sıralar ise Youtube’da böyle dizilerle karşılaşmak mümkün) diye sunup bir uyanıklık yapılmış olsa da dizi 27 Ocak 2017’de yayınlanmaya başlandı. Zaten son zamanlarda “MASUM”dan kesitlerle yayınlanan BluTV reklamlarını görmüşsünüzdür.

Kendi düşünceme gelecek olursak; ben bu platforma Masum’u meraken kayıt oldum. Oyuncu kadrosu beni etkilemeye yetti. İzlediğim 6 bölüm sonunda vardığım kanı ise dizinin gayet başarılı olduğu. Ancak tabi her güzel şeyin bir sonu var. Bu 8 bölümlük bir mini dizi. Tabi BluTV bütün umudunu buna bağlamış değil. Twitter’da destek ekibinin verdiği cevapta Masum’dan sonra Sahipli adında korku temalı bir dizi daha olacakmış. Beni şaşırtan konu televizyondaki dizi isimleri alabildiğine destansı, uzun hatta atasözü kıvamındayken bu isimleri nereden akıllarına getirmişler. Konumuza dönecek olursak, BluTV beni memnun etti. Ancak yolu var daha. Yerli ve güncel filmlerin sayısı çok değil, artması lazım. Dizi ve filmlerdeki dublaj ve altyazı seçenekleri de bulunuyor ki daha altyazılı bir içerik izlemedim burada.
Ayrı bir paragraf açarak şunu söylemek istiyorum. Bu platformun oynatıcısı silverlight ve özellikle mobil tarafta çok sıkıntılı. Bilgisayar üzerinde eğer çok düşük bağlantınız yok ise içeriğin kalitesini bağlantınıza göre ayarlayıp oynatıyor. Fakat mobilde bu işi pek kıvırdığı söylenemez. İleri geri sarma kısmına hiç girmiyorum bile.

 

Genel olarak toparlarsak farklı yabancı diziler ve kendine has içeriğin artması dolayısıyla bence 9.90 gibi cüzi bir ücreti sonuna kadar hakeden bir platform. Şunu da dipnot olarak düşeyim; Doğan Grubu’na bağlı bütün kanallar canlı olarak izlenebiliyor. Ayrıca Show TV, Star, ATV, TRT1, TV8, FOX gibi ulusal kanalların yanında NBA TV’de bulunuyor.
Artılarını size bırakıp birkaç eksiğini söylemek istiyorum. Öncelikle güncel içeriklerin ve yabancı dizilerin artması şart, indir izle özelliğinin gelmesi düşük bağlantılarda ve AKN dolduktan sonra gayet işimizi görebilecek bir yenilik olacaktır. Son olarak da oynatıcısı biraz daha iyileştirilmeli zannımca.
Konuyu kapatacak olursak; parasının hakkını veren ucuz, kullanışlı benim hoşuma giden bir platform olmuş. Saydığım eksikler yüzünden puanım 8.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.