DELL 7566 İNCELEMESİ

Dolar vesilesiyle fiyatların Barcelona karşındaki Eyüpspor’un oranı kadar yüksek olması bizleri fiyat/performans oranı en iyi olan cihazlara doğru itiyor. Mobilde General Mobile’ın Discovery ve Android One kapsamındaki 4G’nin satışları buna örnek gösterilebilir. Sizlere bahsedeceğim ürünün kodu B6300W81C.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Cihazın teknik özellikleri hakkında ufak bir değerlendirme yapayım. İ5 6300HQ ve GTX960M oyunlarda orta karar bir performans sergiliyor. 8 GB 2400mhz hızında çalışan belleğe sahip. 1TB 5400RPM hızındaki diski de bünyesinde barındırıyor. Bu diskin çok yavaş çalıştığını söyleyemem. Ortalama 100MB okuma yazma değerlerine sahip fakat sistemi SSD ile desteklemek fark yaratacaktır. Aşağıdaki resimde daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

EKRAN
Ekran ile devam etmek istiyorum. Zira en çok muhatap olacağımız kısım burası. Teknik detaylarıyla başlayalım. Ekran 15.6” büyüklüğünde, ve 1920×1080 çözünürlükte. Aslında cihazı alırken en çok HDD’den sorun yaşayacağımı sanırdım. Ancak ekranın görüş açıları o kadar kısıtlı ki tam karşınıza almadığınız sürece köşelerdeki bozulmalar, parlamalar saç baş yoldurur derecede. Ekran konusunu kapatmadan şunu da belirteyim parlaklığı yeterince iyi.
KLAVYE VE TOUCHPAD
Ekran faciasından sonra güzel şeyler yazabileceğim bir kısımdan bahsediyor olacağım. Tabi her güzelin bir kusuru geyiğini de es geçmeyeceğim. Klavyeden başlarsak; arkadan aydınlatmalı ve yazım hissi çok keyif verici ki şu an o klavyeyle yazıyorum. Fakat yön tuşları bir oyuncu laptopuna yakışmayacak derece de küçük. Touchpad ise gayet kullanışlı. Dokunma hissiyatı ve her yerinin tıklanılabilir olmasının çok hoşuma gittiğini de söylemek istiyorum. Ancak yazının başında dediğim gibi çok can sıkıcı bir kusuru var. Eliniz klavyedeyken bileklerinize batan köşe noktaları. Bunu saymazsak ki buna imkan yok, çok iyi bir ikili olmuşlar.

 

 

HOPARLÖR
Bak işte, cihaza verdiğiniz paraya üzülmemeye başlayacağınız kısma geldik. 2 adet hoparlör 1 adet de subwoofer var ve ses MaxxAudio Pro ile işleniyor. Aslında hoparlörün sesini duyduğumda çok iyi olduğunu düşünmüştüm lakin MaxxAudio yazılımında birkaç ayar yaptığımda ilk duyduğumdan daha iyisi olduğuna kanaat getirdim. Bu hoparlörlerin oyun oynarken fanın sesini kestiğini fark ettikten sonra daha çok seveceksiniz. Son olarak bu alanın üçgenler ile oluşturulmuş bir tasarıma sahip olduğunu ve güzel durduğunu söyleyebilirim.

TASARIM
Hoparlör ile tasarıma ufaktan giriş yapmıştık, devam edelim o zaman. Laptopun kapağı yumuşak bir plastiğe sahip ve ele hoş bir his veriyor fakat o kadar çok parmak izi bırakıyor ki insanın eline deterjanı alası gelmiyor değil. Kırmızı DELL logosun da yanmasa da gayet “cafcaflı” duruyor. Kapağı tutan menteşe ortaya yerleştirilmiş ve ekranı köşelerinden tutunca kırılacakmış hissi veriyor. Bu menteşenin iki kenarında fanlar ve bu fanlar hoparlörle yarışabilecek kadar yüksek ses verebiliyor(!). Tabi bu bütün oyun bilgisayarlarının sorunu. Klavyedeki köşelerin sivri olmasından bahsetmiştim. Buna ek olarak pek dert etmeyecek olsanız da sol elinizin altındaki etiketin çok çabuk silindiğini de belirtmek isterim. Son olarak cihazın altına bakarsak; cihazın altında kauçuk ayaklar bulunuyor ve bu ayaklar sayesinde olduğu yere sabitleniyor. Gelgelelim en sevdiğim kısma; bu iki ayağın ortasında bir kapak var buradan bütün parçalara erişebiliyorsunuz. Tabi garantinin izin verdiği sadece ram ve ssd takviyesi. Tasarım başlığını kapatmadan cihazın sağında solunda yer alan portlardan bahsedeyim. Solda sırasıyla kensington kilidi, güç girişi, usb 3.0 girişi ve hafıza kart yuvası bulunuyor. Sağ tarafa bakacak olursak; gigabit Ethernet girişi, HDMI yuvası, güç paylaşım destekli usb 3.0 girişi, usb 3.0 girişi ve son olarak hem mikrofon hem de hoparlör destekli 3.5mm jack girişi bulunuyor.


EKSİLERİ
Sona yaklaşırken cihazın eksileri bir kez daha belirtmek isterim.
• Kapağın çok parmak izi tutması
• Eliniz klavyedeyken köşelerin bileklerinize batması
• Ekranın tek menteşe ile tutulması
• Ekran panelinin kalitesi
• Yön tuşlarının küçüklüğü
• Şarj adaptörünün ledi
Her ne kadar çok ses çıkardığını belirtmiş olsam da bunu eksi olarak belirtemem. Sonuçta büyük kulüp olup da çok para harcamayan yok değil mi? Keza aynı şeyi pil ömrü içinde söyleyebilirim.

ARTILARI
Her ne kadar önceki incelemelerde artılara pek yer ayırmasam da bu sefer belirtmek istediğim artıları var.
• Hoparlörün kaliteli ve yüksek ses vermesi
• Devir hızı düşük olmasına rağmen hızlı çalışan HDD
• Kasa kalitesi
• Tasarımı
• Klavye ve özellikle Touchpad’in çok kullanışlı olması
• Windows 10 ile gelmesi
Yazıyı toparlayacak olursak 2 aydır kullandığım bu cihazdan eksileri dışında çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. 3500TL bandında tercihler arasına girmesi gereken bir cihaz. Eksileri ile artıları kıyas edilip öyle karar verilmeli. Fakat bu karardan öncede rakiplerine göz atılmalı. Özellikle yeni nesil ekran kartı ve işlemci ile gelen MSI GL62M 7RD-609XTR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.