DEXTER DİZİ İNCELEMESİ

14 Ekim’de izlemeye başladığım, Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlama DEXTER’ı bugün bitirmiş bulunmaktayım. Yaklaşık 50 gün süren bu süreçte günlük 5 bölüm izlediğim bile oldu. İlk sezonlarında amacı kötü insanları öldürmek olan Dexter Morgan’ın karakterinin nasıl şekillendiğini sezonlar ilerledikçe içinize doğan diziyi bitirmeme istediğiyle gayet tabi anlıyorsunuz.
8 sezon 96 bölüm olan dizinin finalini spoiler yemiş dahi olsam, çok şaşkınlıkla ve hüzünle izledim. IMDB’de 8.8 alan dizi 81. sırada bulunuyor. Bu kadar iyi bir dizinin bu puanı aldığına ve beni bu kadar etkilediğine şaşırmamak gerek doğrusu.
Duygularımı bir kenara bırakıp diziye bakacak olursak, Dexter 3. yaşında annesinin öldürüldüğü bir olay yerinde bulunup Harry Morgan tarafından evlatlık ediniliyor. Oğlunun öldürme içgüdüsünün farkında olan Harry, onu önce avcılığa yönlendirmeye çalışıyor ancak Dexter’ın öfkesinin dinmediğini görünce ona kötü insanları öldürmesi gerektiğini söylüyor ve bu dürtüyü kontrol altına alabilmek için 3 kural koyuyor;
• Yakalanmamalı
• Kurbanlar ölümü haketmeli
• Kurbanın suçunu kesin olarak kanıtlamalı.
Bu kurallar çerçevesinde büyüyen Dexter, adli tıp uzmanı oluyor. Kardeşi olan yani Harry’nin öz kızı olan Debra’da ahlak şubesinde çalışmaya başlıyor.
Aslında yazmak isteyip de yazamadığım onlarca şey var(spoiler yüzünden). Fakat şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, her ne kadar ara ara dizide düşüşler olsada 8 sezon boyunca izlenmeyi hak eden bir dizi. Son olarak dizi Florida’nın Miami eyaletinde geçiyor.
Diziye puan vermek gerekirse, bende bıraktığı etkiyi, başlardaki ince detayları ve katil kavramının etikliğini hesaba katarsak puanım 9.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.