FIFA MOBILE İNCELEMESİ

İlk yazımın konusu olarak şu sıralar çok beklediğimiz bir oyun olan screenshot_20160914-190423FIFA Mobile’ı seçmeyi uygun gördüm. Heyecanlanmayın oyun daha çıkmadı. Ancak oyunun dosyasını internette bulmak çok da zor değil. Oyunun kurulum dosyası (APK) sadece 59 mb. Kurduktan sonra ise cihazınızda 113 mb’lık bir alan kaplıyor ki bu FIFA 16’nın 14’de 1’i kadar (1.46 GB).

Oyuna gelecek olursak FIFA 15+NBA Live+Clash of Clans= FIFA Mobile desem yanlış olmaz heralde. Zira oyunda maçı oynadığınız zaman grafiklerin ve gol sevinçlerinin FIFA 15’in aynısı olduğunu hissettirmesi çok zor olmuyor. Açıkcası FIFA 16 gibi güzel grafikli bir oyundan sonra bu oyun için heyecanlanmış ve bu grafikleri görünce “Bütün sene ne oynasam acaba?” diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım. Şimdi bu düşüncelerimi ufak kanıtlarla size sunayım.

NBA LIVE

fıfa menüResimde görüldüğü üzere menü tasarımındaki aynılık EA’ın mobil alanda küçülmeye gittiğini düşündürmüyor değil. Bu ekranda bulunan kişilere karşı 45 dakikalık bir devre oynuyorsunuz. Devre boyunca sadece atak yapıyorsunuz. Ataklar gol ya da topun uzaklaştırılması ile son buluyor. Daha sonra rakibiniz oyuna girdiğinde oynuyor ve o da gol atmak için çabalıyor. Sonra kalan 45 dakikalık devreyi oynuyorsunuz. Bu şekilde hem siz hem de rakibiniz 90 dakikayı tamamlıyorsunuz ve sonuç olarak kazanan ortaya çıkıyor.

 

 

 

 

 

Clash of Clans

Oyunda 5. seviyeye geldiğinizde sol taraftaki menüden “Lig” sekmesi açılıyor ve buradan bir lige dahil oluyorsunuz. Bu ligde kendi içinizde maçlar yapabildiğiniz gibi başka ligler ile de kapışabiliyorsunuz. İşte tam bu esnada “Clash of Clans”ın yıldız mantığı devreye giriyor. Ne kadar gol atarsan. Toplam gole göre ligler arası kapışmayı tamamlıyorsunuz.

screenshot_20160914-175042

Oyuna sabredip 8. seviyeye gelirseniz eğer “Sezon” sekmesi açılıyor ve burada seçtiğiniz bir lig de (bu sefer gerçek ligler) oynuyorsunuz. Soldaki kaydırarak açılan menüye
dönecek olursak ; değinmek istediğim bir yer var “Planlar”. Bu ekranda yaptığınız görevlerle, açtığınız achievementlar ile elde ettiğiniz kartları burada kullanarak başka
kartlar ya da oyuncular kazanabiliyorsunuz.

 

FIFA 15

Size bu başlık altında bir veri veya delil sunmak istemiyorum. Zira oyunu internette ufak bir arama ile bulabilir, her ne kadar AKK’nız dolmuş olsa dahi hızlıca indirebilirsiniz(59 mb).

videotogif_2016-09-14_18-37-12Son başlık öncesi söylemek istediğim birkaç madde daha var. Oyuna eklenen enerji olayı sizi yavaş yavaş değil hızlıca oyundan soğutabilir. Zira oyun grafiksel olarak da geriye gitmiş durumda. Söylemek istediğim 2. madde ise oyundaki berbat ötesi sesler. Eğer maç esnasında peşpeşe hem direği vurup hem de gol atarsanız seslerin ne kadar aynı olduğunu ve filelerden nasıl böyle ses çıktığını düşünürken kendinizi bulabilirsiniz.

 

ŞARK KURNAZLIĞI

screenshot_20160914-190457Daha önce Facebook’un uygulamasında dikkatimi çeken depolama hilesi burada da ortaya çıkıyor. Daha önce Uygulamalar ekranında Facebook’a baktıysanız; Facebook’un uygulama boyutundan daha fazla bir veri ürettiğini ve cihazınızda sandığınızdan daha fazla yer kapladığını görmüşsünüzdür. İşte burayı es geçmeyelim diyen EA, FIFA Mobile’da 113 mb (kurulduktan sonra) olan uygulama boyutu kadar da veri üretmeyi kendine borç bilip, oyundan iyice nefret ettirmeye devam ediyor.

Bu kadar konuştun, onu ona benzettin, resim mesim koydun da sonuç ne der iseniz; oyun mobil platformdaki diğer oyunlar gibi olmuş, sıradanlaşmış. Para harcatma iç güdünüzü gıdıklamayı kendine hedef biliyor. Grafiklerde ve seste geriye gidiş var. Bu oyunun kesinlikle berbat olduğunu düşünüyorum. Bir puan verecek olursak; 2/10 diyebilirim. 2 puanda FIFA serisinin hatrına.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.