SİLİNEN DİSKİ KURTARMA

Öncelikle kendi yaşadığım olayla başlamak istiyorum. D diskini küçültüp yeni bir birim oluşturmak istiyordum lakin yanlışlıkla diski sildim. Kurtarabilir miyim diye de tekrar aynı D diskini oluşturdum fakat biçimlendirmedim. Şimdi sizde benim gibi diski biçimlendirmediyseniz ufak bir program yardımıyla verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Programımızın adı 7-Data Recovery Suite. Yaklaşık 7MB yer kaplayan bu program ile 400 küsür GB veri kurtardım. Programı açınca karşınıza 5 seçenek çıkacak. Şuan ki senaryomuza göre bizim “Kayıp Bölme Kurtar” seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Tabi ki program sadece bu seçenekten ibaret değil diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz. Bu kısmı seçtikten sonra kurtarabileceğimiz diskler karşımıza geliyor. Buradan diskimizi seçip sonraki butonuna tıklayıp diskimizi taramasını bekliyoruz. Bu süre diskinizin hıza göre değişkenlik gösterebilir.

Taramamız bittiyse yapmamız gereken kurtarmak istediğimiz dosyaları seçmek. Resimdeki gibi 1-2-3 NTFS şeklinde bir dizin belirtilmiş ise dosyaların içeriklerini kontrol edin. Aynı klasör 3 farklı dizinde bulunabilir. Farklı zamanlara göre kayıt edildiğinden içerikleri tam olmayabilir. Klasör seçiminiz tamamlandığına göre kaydet butonuna tıklayabiliriz. Burada hangi dizine kaydedeceğimizi soruyor. Bunu da seçtikten sonra kurtarmak istediğiniz dosyaların büyüklüğüne göre ,ki biraz fazla bekletiyor, beklememiz gereken zaman belirtiliyor.
Program Türkçe dil desteğine sahip. Programın ücretsiz sürümünde 1GB’a kadar kurtarma hakkı verdiğini de belirteyim. Açıkcası bu kadar küçük bir programın bu kadar işimi göreceğini düşünmemiştim. Kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.